Black Friday nedir sorusunu son zamanda çok fazla duymaya başladık. Aslında bizim kültürümüze son derece uzak bir bayramın uzantısı olan Kara Cuma, görüp görebilceğiniz en büyük indirimlerle kısa sürede tüm dünyaya yayılmıştır.

Amerika’da her yıl 23 Kasım’da düzenlenen Şükran Günü‘nden sonra gelen ilk Cuma günü yapılan bu etkinlik, aslında tam anlamıyla bir alışveriş çılgınlığı. Aynı zamanda 1932‘den bu yana Noel alışverişleri sezonunun başlangıcı olarak da kabul edilir. İlk başta sadece Amerika’yı kapsayan özel bir gün olsa da, Kanada ve İngiltere‘nin ardından tüm dünyaya yayılmıştır.

Black Friday indirimleri ne zaman başlıyor?

Black Friday -Kara Cuma- ifadesi ilk kez 1961 yılında gazetelerde kullanılmıştır. İndirim oranları bazen yüzde 90’ların üzerine çıkabildiği için, bu etkinlik bazen tehlikeli olmaktadır. Cuma gününe özel olarak ABD’de mağazalar kapılarını saat 05:00‘da açarlar ve gecenin ilerleyen saatlerine kadar açık tutarlar.

İnsanların izdihamı karşısında yaşanan yaralanma ve ölüm olaylarıyla bu günün ismi Kara Cuma olarak kalır. Artık daha sistematik bir gün haline gelse de, halen Cuma günleri göyle olaylar yaşanabiliyor. Olayların azalmasında aslan payıysa Amazon ve diğer büyük online alışverişplatformlarının büyük gücü devreye giriyor. Arıca internet üzerinde Kara Cuma indirimleri çok daha erken tarihlerde başlayabiliyor.

Wal-Mart gibi büyük alışveriş merkezlerindeyse halen ciddi izdihamlar yaşanabiliyor. 2008 yılında Valley-Stream‘in açılış saatinde içeriye dalan kalabalık bir çalışanı ezerek ölümüne sebep olmuşlardı.

Black Friday hangi mağazalarda geçerli?

ABD söz konusu olduğunda hemen her mağaza Kara Cuma indirimlerine hazırdır. Saat 05:00’da mağazalar açılır ve müşteriler mağazalara doluşur. Black Friday Türkiye söz konusu olduğunda ise, bu indirimleri özellikle takip etmemiz gerekiyor. Çünkü Cuma günü mağazalar Kara Cuma’ya endekslenerek açılış yapmıyorlar.

Yine de artık sadece ABD’de değil tüm dünyada yılın en aktif alışveriş günlerinden biri haline gelmiş bulunuyor. Peki Black Friday dünyada nasıl gözüküyor? Bu indirim gününde insanların ne kadar para harcadıkları (ve tasarruf ettikleri), en çok hangi öğeleri satın aldıkları ve hangi alışveriş merkezlerinde alışveriş yaptıklarını bulmak için Picodi, Black Fridayverilerini bir araya getirdi.

Black Friday günü Türk kullanıcılar alışverişlerde normal bir güne oranla yüzde 622’lik bir sıçramanın kaynağı oldular

Black Friday gününde en çok neler alınıyor: Moda, elektronik, kitaplar ilk sıra olanlar.

Ortalama olarak Türkler, Black Friday’de, normal bir gündeki 34,25 TLindirimlerine kıyasla 63,15 TL tasarruf sağladılar.

Bu rakamlar ülke genelinde 3.364.480 TL‘lik devasa bir tasarruf olarak karşımıza çıkarken, Türkiye’nin bir ülke olarak Kara Cuma gününde hayli aktif olduğunu bizlere gösteriyor.

Black Friday Türkiye 2017 indirimleri bu yıl 24 Kasım Cuma gününde düzenlenecek. Türkiye’deki yüzlerce perakende ve ve online mağazada geçerli olacak.

Related Post

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkedin
Share On Pinterest
Share On Reddit
Share On Stumbleupon
Share On Youtube
Contact us