Apple ile Qualcomm arasındaki savaş büyüyor. İki şirket arasında devam eden patent davasını Qualcomm kazanırsa, ABD’de iPhone satışları durdurabilir!

abd-de-iphone-yasaklanabilir-teknolojibeyi

Dünyanın en büyük Teknoloji şirketlerinden Apple ve Qualcomm arasındaki patent davası, Ocak ayından beri devam ediyor.

Qualcomm baş avukatının yaptığı açıklamaya göre dava, Apple için büyük problem yaratabilir. Qualcomm’un iddiasına göre Apple, şirketin 6 farklı mobil cihaz patentini ihlal ediyor.

Apple’ın iddiasına göre Qualcomm ise, makul bir lisans anlaşmasına yanaşmayarak Apple’dan milyonlar kazanmayı amaçlıyor.

Qualcomm baş avukatı Dan Rosenberg, “Apple şirketimizin teknolojilerini para ödemeden kullanmaya devam ediyor. Bize gerçekten başka bir seçenek bırakmadılar, bunu durdurmak zorundayız.” şeklinde açıklama yaptı.

abd-de-iphone-yasaklanabilir-2-teknolojibeyi

İki şirket arasındaki ipler tamamen kopmuş gibi görünüyor. Açıklamanın ardından Qualcomm, iPhone ve bazı iPad modellerinin ithalatının durdurulması için dava açtı.

Aslında iki şirkette birbirine oldukça muhtaç denebilir. Qualcomm için Apple’ın yüksek kazancı, Apple için ise Qualcomm’un teknolojisi oldukça önemli.

ABD’de iPhone satışları yasaklanabilir!

Eğer dava Qualcomm’un lehine sonuçlanırsa, iPhone ve bazı iPadmodellerinin ABD’ye girişi yasaklanabilir. Bu karar yeni iPhone’unçıkmasına aylar kala büyük bir pazarı kaybedecek Apple’ı oldukça zor bir duruma sokabilir.

Dolayısıyla eğer Apple davayı kaybederse, yeni iPhone’un tanıtımı ertelenebilir. Ancak yine de Apple’ın bu problemi çözmek için birkaç seçeneği var.

Qualcomm’un istediği daha yüksek lisanslama ücretini ödemek seçeneklerden bir tanesi ancak bu çözüm şimdiden fiyatı 1000 dolara yaklaşan iPhone’un fiyatını epey arttıracaktır.

Diğer bir seçenek ise ABD’de satışa sunulacak iPhone’larda başka bileşenlerin kullanılması olabilir. Ancak bu çözümün hayata geçirilmesi oldukça zor görünüyor.

Son olarak eğer dava Qualcomm lehine sonuçlanırsa, iPhone yasağının etkisini gösterebilmesi için neredeyse 18 ay gerekecek. Bu sürenin Apple’ınbaşka bir çözüm üretmesi için yeterli olduğu düşünülüyor.

Related Post

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkedin
Share On Pinterest
Share On Reddit
Share On Stumbleupon
Share On Youtube
Contact us