Apple şimdiye kadar olduğu gibi macOS 10.12 Sierra için açık kaynak Darwin kodlarını geliştiricilerle paylaştı. macOS’un açık kaynak kodu kütüphanesi hizmetinizde.

appledw01

Apple, geleneği bozmayarak macOS 10.12 Sierra için açık kaynak Darwin kodunu yayımlandı. OS X 10.0’a kadar uzanan sürüm,  oldukça uzun bir açık kaynak kodu kütüphanesine dayanıyor

Apple açık kaynak geleneğini sürdürdü

macOS 10.12 Sierra için açık kaynak Darwin kodu bünyesinde; Açık Kaynak Referans Kütüphanesi, geliştirici araçları, iOS ve OS X Server kaynakları yer alıyor. Açık kaynak kodu kütüphanesi, macOS işletim sisteminin çekirdeğini (kernel), BSD bölümlerini ve açık kaynak teknolojileri tabanlı sürücüleri de dahil olmak üzere oldukça derinliklerini de paylaşmakta. Tüm bu katmanlar Apple tarafından Darwin adıyla anılıyor.

appledw02

Sunulan indirme bağlantıları, tüm bu teknolojilerin son sürümlerini açık kaynak topluluğunun öğrenmesi ve kullanması amacıyla sağlanmakta. Apple şimdiye kadar Mac bilgisayarları için geliştirdiği işletim sistemlerinin son sürümlerini kullanıcılarına sunduktan sonra, açık kaynak Darwin kodlarını da çok zaman geçmeden paylaşmayı ihmal etmedi.

Apple, bugüne kadar OS X adıyla sunduğu işletim sistemlerinde yeni bir adlandırmaya giderek macOS haline getirmiş durumda. İşletim sistemlerinin açık kaynak Darwin kodu da bugüne kadar Apple Source Codesayfasında, OS X kategorisi altında yer almıştı.

 

 

Related Post

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkedin
Share On Pinterest
Share On Reddit
Share On Stumbleupon
Share On Youtube
Contact us