Microsoft, geçtiğimiz günlerde görme engellilerin çevreyi algılamalarında devrim yaratacak bir yapay zeka uygulaması başlattı. Seeing Al, iOS platformunda kullanılabilir durumda.

yapay-zeka-microsoft-seeing-ai-teknolojibeyi

Yapay zeka çalışmalarına yatırım yapan Microsoft, bir nevi sosyal sorumluluk olarak da nitelendirebileceğimiz bir çalışmaya imza attı. Yeni yapay zeka uygulaması Seeing Al, görme engellilerin bilişsel algısının artmasını sağlayarak, gündelik faaliyetlerindeki en önemli yardımcıları oluyor.

Uygulama neler sağlıyor?

Akıllı telefonlar ve Pivothead SMART gözlükler için tasarlanan uygulamaya, şu anda iOS platformundan ulaşılabiliyor.  Akıllı telefon veya gözlük aracılığıyla görüntüyü alan uygulama, karşısındaki kişiyi veya eşyayı analiz ederek kullanıcıya geri bildirim veriyor. Bireyin vücut analizini yapabiliyor,ruh halini algılayabiliyor. En önemli özelliklerinden biri ise para banknotlarını ayırabiliyor olması.

Seeing AI bilişsel algılamasının yanı sıra metinler, menüler, işaretler, barkodlar ve hatta yönleri okuyabiliyor.

gorme-ugulamasi-teknolojibeyi

Görme engellilerin gündelik hayatındaki en büyük yardımcısı olacak Seeing AI uygulaması altı ülkede (Birleşmiş Devletler, Hindistan, Kanada, Singapur, Hongkong ve Yeni Zelanda’da) mevcut. Uygulamanın Android için ne zaman piyasaya sürüleceği bilinmiyor.

Related Post

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkedin
Share On Pinterest
Share On Reddit
Share On Stumbleupon
Share On Youtube
Contact us