Google ve Huawei iş birliği ile Raspberry Pi karşısına çok ciddi bir rakip çıkıyor. Üst seviye özelliklere sahip olacak kart tabii ki Android kullanacak.

google-huawei-hikey-teknolojibeyi

Google ve Huawei iş birliği sayesinde Android geliştiricileri artık ARM tabanlı sistemler için yazılım geliştirirken Intel x86 mimarisi veya Chromebook kullanmak zorunda kalmayacak. Çünkü artık iki şirketin meyvesi olan ve Android çalıştıran Raspberry Pi benzeri bir ürün geliyor.

Google ve Huawei iş birliğiyle HiKey 960

Android geliştiricilerinin ARM uygulamalarını hazırlaması ve test etmesi için üst seviye bir çözüm olarak sunulacak olan HiKey 960 adlı tek kart bilgisayar önemli bir adım olarak karşımıza çıkıyor. Huawei Mate 9’da da kullanılan sekiz çekirdekli Kirin 960 çipinden gücünü alacak bilgisayar, dört yüksek güçte Cortex-A73 ve dört düşük güçte Cortex-A53 çekirdeğine sahip.

google-huawei-hikey-2-teknolojibeyi

Kartın diğer özellikleri arasında 32 GB depolama, 3 GB LPDDR4 RAM, 4K grafik destekli Mali-G71 GPU, 802.11 b/g/n/c Wi-Fi, Bluetooth 4.1, ek depolama ve bağlantı seçenekleri için PCIe m.2 slotu bulunuyor. Bu arada kartta HDMI 1.2a bulunması ise bir eksi olarak göze çarpıyor. Bunun nedeniyse kullanıcıların 4K destek sunan bir GPU varken sadece 1080p görüntü çıkışına mahkum edilecek olması. Kartta ayrıca, 40-pin ve 60-pin genişleme konektörleri ve kameralar için yüksek çözünürlüklü çıkışlar bulunmakta.

Ek olarak robot, drone ve diğer akıllı cihazlarda kullanılabilmesi için Android’in yanı sıra Linux desteği de sunacağını not olarak düşelim.

HiKey 960 ilk olarak Mayıs ayında sadece ABD, Avrupa ve Japonya’da 239 dolarlık fiyat etiketiyle satışa sunulacak. Ürünün yakın gelecekte diğer ülkelerden tüketicilere de sunulması planlanıyor.

 

Related Post

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkedin
Share On Pinterest
Share On Reddit
Share On Stumbleupon
Share On Youtube
Contact us